Które materiały nadają się do termoformowania?

termoformowanie

Termoformowanie jest metodą wykorzystywaną w przemyśle do tworzenia wyrobów, których ścianki są wyjątkowo cienkie, gdyż ich grubość może wynosić zaledwie setne części milimetra, a co równie istotne mogą one mieć znaczne gabaryty, które sięgają nawet kilku metrów kwadratowych. W tej metodzie ogromne znaczenie ma ustalenie odpowiedniego zakresu temperatur. Ma to wpływ na trwałość produkowanych elementów.

Jakie materiały wykorzystuje się w termoformowaniu?

W procesie termoformowania wykorzystuje się przede wszystkim folie i tworzywa sztuczne. Każdy z tych materiałów rozgrzewa się do temperatury, która sprawia, że staje się on elastyczny i możliwe jest nadanie mu zamierzonego kształtu. Następnie w procesie chłodzenia utrwala się uzyskany efekt. Technologia ta znajduje zastosowanie m.in. w produkcji opakowań jednorazowych, ale i w wielu innych dziedzinach. Warto również zaznaczyć, że termoformowanie ma wiele zalet. Przede wszystkim formy są tanie, można stosować formy wielokrotne, co pozytywnie wpływa na wydajność produkcji, a ponadto mamy swobodę w kwestii wyboru surowca do formowania.

Pośród surowców, które się można wykorzystać w termoformowaniu wyróżnia się m.in.: octan celulozy, octano-maślany celulozy, polietylen, polistyren modyfikowany, polistyren orientowany, polichlorek winylu miękki i twardy. Materiał musi być dostarczany w formie folii lub płyt.

Czy warto zdecydować się na wykorzystanie termoformowania?

Jest to rozwiązanie, które obecnie silnie wspiera technologię wtrysku. Znajduje zastosowanie w wielu miejscach w produkcji wyrobów, w przypadku których znacznie ma wytrzymałość, jakość, ale również cienkie ścianki i większe gabaryty produktów. Dzięki temu można je wytworzyć sprawnie i bez większej trudności. Zakład produkcyjny musi jedynie wyposażyć się w odpowiednie formy do termoformowania, które wytwarzane są przez wyspecjalizowanych w tej dziedzinie producentów. Z pewnością jest to rozwiązanie, na które warto zwrócić szczególną uwagę.