Formy do termoformowania

Co to jest termoformowanie?

Formy do termoformowania wykorzystywane są w procesie termoformowania. Termoformowanie to proces technologiczny, który polega na podgrzewaniu tworzywa sztucznego, bez utraty spójności wewnętrznej, do temperatury, w której stanie się on giętki i zdolny do formowania, aby nadać mu ostateczny kształt. Arkusz tworzywa sztucznego zostaje podgrzany w piecu, później formuje się go w wybranym kształcie w formie, a następnie końcowy kształt uzyskuje się poprzez przycięcie. W tym procesie najczęściej używa się tworzywa termoplastycznego, folii lub płyt, które pod wpływem wysokiej temperatury stają się bardzo elastyczne. Należą do nich m.in. poliamid (PA), poliwęglan (PC), poli(tereftalan etylenu) (PET), polipropylen (PP), polichlorek winylu (PVC) i polietylen (PE).

Jak przebiega proces termoformowania?

Na początku produkcji, przy wykorzystaniu technologii termoformowania, doprowadza się półprodukt do osiągnięcia przez niego wysokiej plastyczności. Najczęściej ogrzewa się folię lub płytę z tworzywa sztucznego przez system grzałek, co powinno szybko i równomiernie przewodzić ciepło po całej powierzchni. Systemy grzania mogą być oparte na promieniowaniu (grzałki bezstykowe) lub przewodzeniu (grzałki stykowe). Najważniejsza jest odpowiednia temperatura w miejscu, w którym formowany będzie określony kształt, ale istnieje także grzanie poza miejscem formowania, dlatego wykorzystywane są zarówno termoformierki jednostacyjne i dwustacyjne. Natomiast w zależności od grubości follii lub płyty używa się grzanie jedno lub dwustronne. Poprzez rozciąganie powierzchni arkuszu tworzywa sztucznego zmniejsza się jego grubość, co nie dzieje się jednak równomierne na całej jego powierzchni. W praktyce otrzymanie produktu w procesie termoformowania, który będzie miał wszędzie jednakową grubość jest trudne do osiągnięcia. W technologii termoformowania wykorzystuje się jednostronne narzędzia nazywane wzornikami.

Produkty uzyskane w procesie termoformowania

Produkty uzyskane w procesie termoformowania posiadają szeroki zakres zastosowań. W zależności od mocy produkcyjnej zakładu można prowadzić produkcję zarówno masową, jak i pojedynczą. Jednak w produkcji masowej może szybko powstawać tysiące gotowych części. Termoformowanie najczęściej wykorzystywane jest przy produkcji opakowań jednorazowych np. pojemników, kubków i talerzyków, opakowań produktów przemysłowych, kosmetycznych i chemii gospodarczejczy oraz kasotonów, palet transportowych, osłon i obudow maszyn, a także produktów medycznych.

Rodzaje procesu termoformowania:

  • ciśnieniowe
  • próżniowe
  • mechaniczne

Najczęściej stosuje się mieszany tryb produkcji, co zwiększa jakość oraz wydajność wytwarzanyh produktów.

Efekty końcowe procesu termoformowania

W końcowym etapie produkcji, którym jest przycinanie powstałych elementów, pozostają nie zużyte, odcięte arkusze tworzywa sztucznego, które wykorzystuje się ponownie. Dzięki zastosowaniu recyklingu, odpady z tworzywa sztucznego są przekształcane z powrotem w arkusze do ponownego termoformowania.

Zalety procesu termoformowania to:

  • niskie koszty produkcji form
  • małe nakłady inwestycyjne
  • wysoka wydajność produkcji, zarówno tych dużych, jak i małych
  • tworzenie produktów o dużej powierzchni i cienkich ścianach
  • szybkość produkcji
  • wielokrotne wykorzystanie surowca oraz formy do termoformowania

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!