Jak działa maszyna do termoformowania?

formy metalowe

Termoformowanie wykorzystywane jest podczas masowej produkcji i postrzegane jest jako ekonomiczny proces. Pomaga wyprodukować kształt z płaskiego arkusza tworzywa sztucznego, co znacznie przyspiesza produkcję. Charakteryzuje się niskimi kosztami, wydajnością i powtarzalnością otrzymywanych artykułów. Do jego przeprowadzenia niezbędne są jednak odpowiednie maszyny i formy, które decydują o sukcesie całego przedsięwzięcia.

Maszyny do termoformowania – z czego się składają?

Maszyny wykorzystywane w procesie termoformowania mogą składać się z różnych elementów w zależności od tego, czym zajmuje się zakład wykorzystujący te urządzenia i o jaką produkcję chodzi. Jednak niektóre części urządzenia są podobne, jak na przykład stalowa rama, która stanowi podstawę maszyny. Jej wymiary uzależnione są od dostępnego w fabryce miejsca i dodatkowych elementów dołączonych do urządzenia.

Maszyna musi mieć również system chłodzenia, oparty na wentylatorach lub centralnym chłodzeniu oraz piece grzewcze z grzałkami: górny i dolny. Do tego niezbędne są okno, przez które wsuwa się elementy do podgrzania, płaska płaszczyzna oraz forma do termoformowania i rama dociskowa. Występują też pompa próżniowa, ruchome elementy i dodatkowe udogodnienia.

Jak działa taka maszyna?

Po włączeniu urządzenia, ustawieniu i osiągnięciu przez piece i grzałki odpowiedniej, ustawionej wcześniej temperatury, można rozpocząć główny proces produkcji. Płyta, z której ma powstać model, umieszczana jest na ramie, a następnie podgrzewana i po osiągnięciu ustalonej temperatury materiału przenoszona i układana na stole z formą. Gdy dokładnie ją pokryje uruchamiana jest próżnia, której zadaniem jest ostateczne uformowanie materiału na formie i uzyskanie zaplanowanego kształtu.

Następnym etapem jest chłodzenie uzyskanego artykułu i poddawanie go ewentualnej dalszej obróbce np. cięciu lub klejeniu. Tego typu produkty termoformowalne występują wokół nas w przedmiotach i sprzętach codziennego użytku np. lodówkach, samochodach, wannach i brodzikach, obudowach sprzętów.