Specyfika procesu termoformowania – przebieg i zastosowanie

maszyna do termoformowania

Produkcja nowych przedmiotów jest wieloetapowa i wymaga zastosowania różnych technologii. Jedną z nich jest proces termoformowania. Dzięki niemu możesz uzyskać formy o pożądanym kształcie, profilu i grubości.

Jak wygląda proces termoformowania?

Termoformowanie to proces, którego celem jest stworzenie elementów o określonym wyglądzie. Wykorzystuje się w nim różnego rodzaju tworzywa sztuczne, które podgrzewa się do ustalonej temperatury. Kiedy materiał staje się plastyczny, maszyny do termoformowania nadają mu docelowy kształt. Do produkcji przedmiotu konieczne jest uprzednie stworzenie formy nadającej się do termoformowania. Projektowanie form odbywa się z użyciem oprogramowania CAD/CAM. Następnie materiał modeluje się z wykorzystaniem niezwykle precyzyjnych obrabiarek CNC. Najczęściej formy do termoformowania wykonuje się z aluminium. Jest to tworzywo, które najlepiej nadaje się do pracy w wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Jest elastyczne i wytrzymałe. Sprawdza się także w późniejszym frezowaniu formy przez maszynę CNC. Umożliwia szybką i efektywną produkcję. 

Gdzie znajduje zastosowanie termoformowanie?

Metoda termoformowania wykorzystywana jest w wielu branżach. Jej największymi zaletami są niskie koszty wytworzenia elementu oraz wysoka wydajność. Technologia ta jest bardzo uniwersalna i sprawdza się zarówno w masowej produkcji, jak i modelowaniu pojedynczych prototypów. Większe elementy, wykonane z grubszych arkuszy do termoformowania, znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym czy meblarskim, a mniejsze w branży farmaceutycznej, spożywczej, reklamowej lub elektrotechnicznej. Możliwości są bardzo duże i niemal w każdym biznesie można posłużyć się technologią termoformowania do stworzenia lekkich i odpornych elementów z tworzywa sztucznego.