Z czego wykonuje się formy termoformujące?

frezowanie form metalowych

Termoformowanie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych i najszybszych metod produkcji opakowań. Pozwala ona na przekształcenie płaskiego półproduktu w gotowy wyrób o odpowiednim kształcie, poprzez podgrzewanie. Do termoformowania wykorzystuje się najczęściej tworzywa sztuczne oparte na kilku polimerach. Aby jednak mogły być one przekształcone w różne rodzaje opakowań, muszą zostać wykorzystane odpowiednie formy.

Jaka jest rola form termoformujących i z czego są wykonywane?

Produkcja form termoformujących jest procesem skomplikowanym i wieloetapowym. Na początku konieczne jest zaprojektowanie formy w oparciu o projekt opakowania. Następnie można przejść do ich produkcji. W większości wypadków formy produkuje się za pomocą narzędzi CNC. Do produkcji form termoformujących najczęściej wykorzystywane jest aluminium. Jest to materiał bardzo odporne na działanie wysokich temperatur oraz ciśnienia. Charakteryzuje je elastyczność, wytrzymałość oraz łatwa obróbka. Sprawdza się w przypadku produkcji wielkonakładowych.

Formy termoformujące można podzielić na pełne oraz laminowane. Formy pełne wykorzystuje się podczas produkcji elementów z wypukłościami. Ten rodzaj form może być wykonywany również z mieszanek poliuretanowych oraz żywicy epoksydowej, jeżeli będą one używane na małą lub średnią skalę. Za pomocą tego rodzaju form można w szybkim czasie uzyskać wymagany nakład wysokiej jakości wyrobów.

Formy laminowane pokrywane są specjalnym produktem zabezpieczającym laminat. Dzięki temu charakteryzują się one niezwykłą trwałością. Formy laminowane mogą przyjmować skomplikowane kształty z dużą ilością wgłębień, bez negatywnego wpływu na finalny produkt. Wykorzystuje się je przede wszystkim w przypadkach, kiedy opakowanie ma mieć zarówno cechy użytkowe, jak i estetyczne.