Jakie oprzyrządowanie wykorzystuje się w procesach termoforowania?

termoformowanie

Technologiczny dwuetapowy proces termoformowania opiera się na równomiernym podgrzaniu powierzchni surowca do temperatury pozwalającej na uzyskanie odpowiedniej plastyczności materiału, a następnie odciśnięciu pożądanego kształtu na specjalnej formie lub tzw. kopycie. Produkty tworzone w wyniku procesu wykorzystywane są w życiu codziennym – budownictwie, rolnictwie, przemyśle, a także w gospodarstwach domowych, czy też motoryzacji. Za popularnością technologii przemawia możliwość dowolnego kształtowania tworzyw na podstawie przygotowanej wcześniej formy. Zapoznaj się z tekstem, by dowiedzieć się jakie oprzyrządowanie wykorzystuje się w opisywanym procesie termoformowania.

Maszyny i oprzyrządowanie używane w procesie termoformowania

Do najpopularniejszych sprzętów stosowanych w procesach termoformowania, zaliczyć można maszyny typu: BF firmy ILLIG, IRWIN, KELT, KIEFEL, MULTIVAC, PARCO, a także TIROMAT, TFT, czy VARIOVAC. Są to przykłady tzw. termoformiarek będących istotnym elementem w procesie produkcji umożliwiającym dowolne kształtowanie tworzyw. W wyniku procesu powstają różnego rodzaju wyroby użytkowe wykorzystywane w życiu codziennym. Termoformiarki możemy podzielić na kategorie ze względu na wykorzystywaną technikę formowania – ciśnieniowego (nadciśnieniowego), maszynowego, czy też próżniowego (podciśnieniowego). Najważniejszą częścią termoformiarki jest płyta grzewcza, która dzięki pracy halogenów, bądź promienników kwarcowych lub ceramicznych, umożliwia równomierne podgrzanie surowca.

Nieodłączonym elementem każdej maszyny jest forma do termoformowania, której wielkość oraz kształt uzależniony jest od potrzeb producenta, a także przeznaczenia maszyny formującej. Do najczęściej stosowanych typów form zaliczyć można wulkanizacyjne, do wyrobów kompozytowych, czy też rozdmuchowe. Kolejny podział form opiera się na ich kształcie – na rynku dostępne są bowiem formy pozytywne oraz negatywne, które odwzorowują fakturę oraz wymiary na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie wyrobu. Jedną z firm zajmujących się projektowaniem i wykonywaniem form jest narzędziownia Thermo-Tools z Obornik Wielkopolskich oferująca również szeroko pojęte doradztwo techniczne.

W procesach termoformowania wykorzystywane są także integralne okrojniki umożliwiające wycinanie powstałych kształtów, wkłady formujące stosowane w celu powtarzalnego formowania tworzyw, a także wolnostojące stacje cięcia oraz sztaplujące. Wszystkie elementy tworzą spójność procesu produkcyjnego, przekładając się na wysoką jakość wyrobu.