Na czym polega frezowanie CNC?

frezowanie CNC

Frezowanie jest jedną z metod obróbki skrawaniem, która znajduje zastosowanie w naprawdę wielu branżach. Wykonuje się je za pomocą frezarek. Frezowanie CNC jest jedną z najbardziej uniwersalnych metod produkcji różnego rodzaju części. Za pomocą specjalistycznych urządzeń możliwe jest wykonanie elementów o praktycznie dowolnym kształcie czy geometrii. Obecnie metodą frezowania CNC obrabia się różnego rodzaju surowce, wykonuje się frezy, gwinty, otwory czy rowki. Ten rodzaj obróbki może być wykorzystywany w przypadku różnych materiałów, jednak najczęściej znajduje zastosowanie podczas obróbki metalu.

Jak przebiega proces frezowania CNC?

Frezowanie CNC jest odpowiedzią na rosnące potrzeby przemysłu. Dzięki jego zastosowaniu można znacząco zautomatyzować i przyspieszyć proces obróbki, nie tracąc na jakości. Proces frezowania CNC znajduje zastosowanie zarówno w przypadku powierzchni płaskich, jak i elementów kształtowych. Frezarki wyposażone są w wieloostrzowe frezy, które pozwalają na osiągnięcie pożądanego kształtu.

Praca ta przebiega zgodnie z wcześniej wykonanym projektem. Po zaprogramowaniu urządzenia skrawającego na stole obrabiarki umieszcza się blok materiału i unieruchamia się go za pomocą imadeł lub innych przyrządów mocujących. Następnie narzędzie skrawające wprawiane jest w ruch. Frezy wielokrotnie przesuwają się względem obrabianego materiału, dzięki czemu proces przebiega w kontrolowany sposób. Finalnym efektem procesu jest gotowy element oraz wióry będące pozostałością po skrawaniu.

Jak już wspomniano, frezowanie CNC można wykorzystywać do obrabiania różnych materiałów. Należy do nich metal, drewno, a także tworzywa sztuczne. Tak duża różnorodność daje spore możliwości wykorzystania, dzięki czemu coraz więcej firm decyduje się na frezowanie CNC.