Jak wygląda produkcja form termoformujących?

tworzenie formy do termoformowania

Maszyny do termoformowania spełniają w pełni swoją rolę, kiedy są wyposażone w odpowiednie formy. Bez nich nie jesteś w stanie wytworzyć docelowego produktu. Jeśli planujesz produkcję z wykorzystaniem tej technologii, przeczytaj, jak wygląda proces produkcji form termoformujących.

Projektowanie form z pomocą oprogramowania

Wieloetapowy proces, jakim jest produkcja form termoformujących, rozpoczyna się od przygotowania szczegółowego projektu. Do tego celu wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie CAD/CAM, umożliwiające zaprojektowanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów. Przed sporządzeniem komputerowego rysunku powinieneś wiedzieć, z jaką maszyna ma współpracować forma, aby była z nią w pełni kompatybilna. Popularnymi producentami tego typu urządzeń są takie firmy jak WM, GN Plastics, ILLIG, Kiefel, TFT, Parco, Kelt, Multivac, Variovac, czy Tiromat. Gotowy projekt należy dobrze jeszcze raz przemyśleć, gdyż na tym etapie możliwe jest jeszcze wprowadzanie zmian i modyfikacji.

Produkcja z użyciem obrabiarek CNC

Kiedy projektowanie jest już zakończone, pora przejść do właściwej produkcji. Formy obrabia się z trwałego tworzywa, z użyciem maszyn CNC, które są w pełni zautomatyzowane. Dzięki temu zachowany jest najwyższy poziom precyzji i odwzorowania kształtów. Formy produkowane są z aluminium, które jest niezwykle wytrzymałym i elastycznym materiałem. Znosi obciążenia spowodowane wysoką temperaturą i wzrostem ciśnienia, dzięki czemu forma zachowuje kształt i nie ulega odkształceniom. Podczas produkcji formy wykonane z tego tworzywa dają się łatwo frezować obrabiarkami CNC, usprawniając cały proces. Wytwarzanie form aluminiowych przebiega sprawnie, dzięki czemu klient może szybko cieszyć się z gotowego wyrobu i rozpocząć własną inwestycję.